راه روشن
وبلژیون همسفر آزاده رحمانیان
یکشنبه 13 اسفند 1396 :: نویسنده : همسفر مریم

به نام آن که همه زیبایی ها از اوست

روز دوشنبه 96/12/7 جلسه اول از دور پانزدهم از سری کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با نگهبانی همسفر مهتاب و استادی همسفر آزاده و دبیری همسفر مرضیه با دستور جلسه: «درخت کاری»  راس ساعت 15 آغاز به کار کرد


این نرسیدن به فرمان عقل است که من شیشه ماشین را پایین بکشم و زباله به بیرون پرت کنم.

شاید زمانی که من یک درخت را می کارم این فرصت را به خودم می دهم که طی شدن فرآیند زمان را برای رسیدن به یک خواسته قوی در به ثمر رسیدن آن درخت بتوانم ببینم

:در ابتدا تعویض جایگاه نگهبانی و دبیری انجام شد سپس استاد سخنان خود را اینگونه آغاز کردند

   

ما باید نوشتار وادی را بخوانیم و سی دی های مرتبط با این وادی را گوش دهیم تا بتوانیم درک و برداشت مناسبی از این وادی داشته باشیم من هم برداشتم از این وادی دوست داشتنی را برای شما بازگو می کنم. هر کاری که ما می خواهیم انجام دهیم با یک جرقه و یک فکر آغاز می شود و مثل یک بذری می ماند که کاشته و به ثمر می رسد. این ثمر رسیدن به حالتی است که اگر من شب و روز به پای این بذر بنشینم و به آن آب و کود بدهم و آن را در معرض نور قرار دهم این فرقی در اصل ماجرا ندارد. این بدان معنی است که باید فرآیند زمان لازم طی بشود تا بذر عمل بیاید و یک نتیجه ی خوبی برای من به بار بیاورد.

 نیت و خواست و تصویر ذهنی اولیه که من در ذهن خودم دارم بعد از اینکه هدف گذاری کردم، عملیاتی کردم و تلاش کردم در این راه، در آخر امر من به آن نتیجه خواهم رسید و این یک قانون است. ما قوانین را نمی توانیم تغییر دهیم پس بنابراین باید تابع این موضوع باشیم که برای هر کاری زمان لازم آن را در نظر بگیریم. کما اینکه من در مورد خیلی از کارها نمی دانم چه زمانی لازم است تا آن کار به نتیجه و ثمر برسد و من به خواسته ی خودم برسم. اگر که نخواهیم  زمان لازم را در نظر بگیریم با مشکل مواجه می شویم که نمونه بارز آن درمان اعتیاد است که هر زمان که قرار شد که پارامتر زمان را از مقوله درمان اعتیاد حذف کنند همیشه با تخریب زیاد مصرف کنندگان رو به رو شدند.

 آباد کردن همیشه زمان لازم دارد ولی تخریب کردن به زمان خاصی نیاز ندارد. من فکر می کنم هر خوب زیستن و هر انسان بودن این است که من معجزه حیات را درک کنم، یعنی مشکلات هست، خواسته ها هست،خیلی چیزهاست که من دوست دارم به آن دست پیدا کنم ولی زمان لازم را به آن نمی دهم. همیشه در تکاپوی این هستم که این مشکل کی تمام می شود که من به آرامش برسم ولی بعد که این مشکل حل شد مشکل بعدی سر راه قرار می گیرد، دائماً در حال حل کردن مشکلات زندگی هستم و هیچ گاه از لحظه لحظه زندگی ام لذت نمی برم. من بعضی اوقات فراموش می کنم که هستی چه بار عظیم و چه بهای سنگینی را برای من پرداخت می کند، چقدر طبیعت، موجودات و منابع باید برای من صرف شود تا من به یک آگاهی و دانشی برسم.


 

در ادامه مسئله تغییر، تبدیل و ترخیص مطرح می شود که این در مورد همه ی موجودات در طبیعت و هستی وجود دارد و اتفاق می افتد ولی در مورد انسانها، به خاطر اینکه انسانها از نظر نقطه تفکر، ادراک، تعقل، حس، نفس، روح و خیلی چیزهای دیگر با هم در شرایط متفاوتی قرار دارند به همین دلیل مراحل تغییر، تبدیل و ترخیص آنها نیز با هم متفاوت است. اگر من با خواهر هم لژیونی خودم در یک زمان معین وارد لژیون شدیم و او رها شده و من هنوز رها نشدم این دلیل نمی شود که من ناامید باشم این به خاطر این است که جایگاه های ما متفاوت است و ما از نظر نقطه تفکر و از نظر ادراک هایی که از هستی داریم کاملاً با هم متفاوت هستیم و زمان هایی که قرار است که ما به جایگاه ها و خواسته های خود برسیم متفاوت خواهد بود. این مراحل در مورد تمامی انسانها وجود دارد یعنی همه ی انسانها باید این مراحل را پشت سر بگذارند.

 من در جایی خواندم که خانم شانی، دختر آقای مهندس می گفتند: شما فکر نکنید که چون ما فرزندان آقای مهندس هستیم و به استادان نزدیک هستیم ما خیلی راحت به این جایگاهی که الان هستیم، رسیدیم، نه اصلاً این گونه نیست ما هم خیلی ضربه ها و سختی ها را تحمل کردیم و این قدر سرمان به سنگ خورده و سختی کشیدیم تا به این جا و این جایگاهی که هم اکنون هستیم دست پیدا کنیم. من همیشه تصور می کردم که بعضی از آدم ها مثل اینکه هیچ مرحله و هیچ تبدیل و هیچ سختی در زندگی شان وجود ندارد ولی این کاملاً نادرست است و همه انسانها در شرایط مختلف باید یک سری مراحل را طی کنند تا به تزکیه و پالایش برسند.

.


در ادامه استاد فرمودند: در مورد درخت کاری که اصل موضوع است من باز هم برداشت خودم را بازگو می کنم. من زمانی که به کنگره آمدم و یاد گرفتم که در قبال خودم و زندگی خودم، خانواده و اطرافیان و اجتماع خودم مسئولیت و وظیفه دارم متقابلاً در برابر طبیعت هم مسئولیت دارم. همان طور که می شنویم در اغلب سی دی ها آقای مهندس می فرمایند: این نرسیدن به فرمان عقل است که من شیشه ماشین را پایین بکشم و زباله به بیرون پرت کنم. منابع طبیعت محدود است و این منابع طبیعت برای زمان خاصی در اختیار ما قرار داده شده اند و ما باید به بهترین نحو از آنها استفاده کنیم. من به عنوان مدیر خانواده می توانم در مدیریت مصرف منابع آب، گاز، برق و هر چیزی که از طبیعت است، صرفه جویی کنم.طبیعتی که غیر از خوبی و غیر از نعمت چیزی به من نداده، سزایش این نیست که من با مصرف زیاد، یا تخریب کردنش و یا آلوده کردنش، این خسارت ها را به آن وارد کنم. جالب است بدانیم که اولین زباله پلاستیکی که توسط انسانها تولید شده، هنوز نتوانسته در طبیت تجزیه شود.

در کنگره بعد از طی کردن یک سال از سفر که فرد به مقداری  از خود آگاهی و دانش رسید می تواند کاشتن درخت را آغاز کند یعنی زمانی که خودش به باور مفیدی در وجود خودش رسید می تواند آن را در طبیعت هم پیاده کند. کاشتن یک درخت واقعاً مانند احیای یک انسان است فکر نمی کنم کم از این موضوع داشته باشد. این تاکیدی که در کنگره روی این مطلب شده است به جاری بودن روح انسانیت در کالبد کنگره اشاره می کند و اینکه همه جوانب زندگی ما را در نظر می گیرد. شاید زمانی که من یک درخت را می کارم این فرصت را به خودم می دهم که طی شدن فرآیند زمان را برای رسیدن به یک خواسته قوی در به ثمر رسیدن آن درخت بتوانم ببینم.

امیدوارم ما هم بتوانیم در هر جایی که به ما اجازه می دهند بتوانیم این کار را انجام دهیم و نهالی بکاریم البته حتماً باید جایی باشد که ما بتوانیم به نهال خودمان سرکشی کنیم و بتوانیم به آن آب بدهیم و به آن رسیدگی کنیم تا به ثمر برسد. به عنوان یک همسفر من هم می توانم نقش بسزایی در این مسئله داشته باشم. امیدوارم که همه ما بتوانیم 120 درخت بکاریم و نتیجه و ثمر آن را برای آیندگان بگذاریم. 

.ضمنا در این جلسه به تعدادی از همسفرانی که به زمین کنگره کمک کرده بودند لوح تقدیر توسط مرزبان کشیک اهدا گردید
.اهدا لوح تقدیر به همسفر فاطمه توسط مرزبان ورزش همسفران، بابت زحماتی که برای وبلاگ ورزش همسفران کشیده بودند

گل رهایی

همسفر الهه رهجوی خانم شهلا


همسفر الهام رهجوی خانم زهرا


تا باد چنین بادا

نویسنده: همسفر الهام

عکاس: همسفر فاطمه جنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 14 اسفند 1396 10:58 ب.ظ
عرض خدا قوت خدمت شما همسفر عزیز با آرزوی موفقیت برای شما
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : آزاده رحمانیان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic